Podczas pandemii – oczekuj nieoczekiwanego…

myśl i postępuj racjonalnie

Szczyt zachorowań COVID 19 dopiero przed nami. Nadal jesteśmy na krzywej wznoszącej epidemii, tzn. że zakażonych będzie przybywało. A właściwie zdiagnozowanych, bo ilość osób z potwierdzonym laboratoryjnie zakażeniem jest zawsze mniejsza niż tych, którzy są rzeczywiście zainfekowani. To wypadkowa m.in.: ilości pobranych testów, dostępności do testów i wydolności laboratoriów.

Obecnie od kilku dni zmieniło się kryterium wdrożenia diagnostyki, tj. każdy przypadek podejrzany (objawy infekcji układu oddechowego, duszność, gorączka) bez innych przyczyn oraz personel medyczny z objawami ze strony układu oddechowego, mają wskazania do pobrania testów w kierunku CoV-2. Nie obowiązuje już kryterium epidemiologiczne, bo jesteśmy krajem o lokalnej transmisji.

Wirus SARS-CoV 2 ma zdolność przeżywania na powierzchni ok. kilka godzin do kilku dni, zależy to od rodzaju powierzchni, temperatury, na porowatej powierzchni dłużej, na gładkiej krócej, Obecnie uważa się, że nie przenosi się drogą aerozoli. Przenosi się głównie droga kropelkową, oraz kontaktową przez ręce. Okres wylęgania choroby od 2 do 14 dni, najczęściej 3-6 dni. Wirus jest wydalany prze osobę zainfekowaną jeszcze przed wystąpieniem objawów. Zakaźność może utrzymywać się ok. 10-14 dni po ustąpieniu objawów klinicznych, u dzieci dłużej.

Dlatego tak ważne jest – aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa wśród nas wszystkich. Konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich, zachowanie dystansu min. 2 m, zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi przypadkami (sklep spożywczy, apteka, drogeria) ma naprawdę znaczenie w zapobieganiu przenoszenia się wirusa.

 

Zostań w domu – bo my zostaliśmy dla ciebie w pracy.

To apel do społeczeństwa, który codziennie pracownicy ochrony zdrowia pracując w szpitalach, przychodniach wysyłają do wszystkich. Często zmęczeni, w stresie.

Wirus prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Nasze dzisiejsze zachowania – samoizolacja, tzw. dystansowanie, higiena rąk, to kluczowe zachowania dzisiejsze, ale mają wpływ na dalszą historię, nie tylko naszą …

Beata Dębicka
specjalista chorób zakaźnych
1.04.2020