Sekretariat: 82 56 23 420

Punkt pielegniarski: 82 56 23 425

Kierownik oddziału: lek. Ewa Winiarska - Góra

Pielęgniarka oddziałowa: Barbara Stachniuk

Oddział usytuowany jest na I piętrze pawilonu C. Posiada predyspozycje do udzielania świadczeń opieki nad noworodkami w II stopniu referencyjności. Zadaniem Oddziału jest zapewnienie opieki medycznej nowo narodzonym dzieciom w szpitalu i ich mamom, jak również noworodkom urodzonym poza szpitalem, noworodkom przyjmowanym z innych szpitali celem diagnostyki, oraz leczenia.
W oddziale znajduje się 20 łóżek, odpowiednio rozmieszczonych w salach.
Corocznie odbywa się to około 800 porodów.

Oddział podzielony jest na dwa odcinki. W Pierwszym odcinku Neonatologii i Intensywnej Terapii znajdują się dwie sale intensywnej terapii i trzy sale opieki pośredniej, natomiast w drugim odcinku, w pozostałych salach przebywają zdrowe dzieci ze swoimi matkami w systemie rooming-in.

Wysoko wyspecjalizowany personel lekarski, pielęgniarski i położniczy zapewnia profesjonalną opiekę pacjentom chorym i przedwcześnie urodzonym, przebywającym w Oddziale. Ponadto Oddział Neonatologii z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka tut. Szpitala został wyposażony przez Szpital jak również doposażony przez WOŚP w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczno terapeutyczny za pomocą którego, noworodki leczy się najnowszymi technikami.W wyposażenie Oddziału wchodzi:- Respirator,- Infant Flow (wyrównujący ciśnienie w w drogach oddechowych i wspomagający oddech u noworodków),- Inkubatory,- Kardiomonitory, - Pulsoksymetry,- Analizatory poziomu bilirubiny przez skórne,- Stanowiska do pielęgnacji,- Lampy do fototerapii,- Pompy infuzyjne

Od ponad 20 lat utrzymuje Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku”
W szczególności do zadań Oddziału należy:
- przyjęcie noworodka z sali porodowej i z innego miejsca urodzenia
- pielęgnacja zdrowego noworodka
- wykonywanie szczepień ochronnych zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień
- pobieranie badań przesiewowych u noworodka
- promocja karmienia naturalnego
- diagnostyka, leczenie i pielęgnacja noworodków chorych
- edukacja w zakresie pielęgnacji.

Oddział prowadzi konsultacje z Poradnią Oceny Rozwoju Noworodka i Laktacyjną tutejszego Szpitala. W sprawach kardiologii dziecięcej konsultacje przeprowadza z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, a w sprawach okulistyki z Kliniką Okulistyki Ogólnej w Lublinie. Współpracuje również z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie.
Najczęściej wykonywane procedury w Oddziale:
Monitorowanie podstawowych funkcji życiowych
Pulsoksymetria