Koronawirus SARS – CoV 2 – wspólna odpowiedzialność

 

Wokół nas, w Polsce, w innych krajach coraz więcej zdiagnozowanych przypadków zakażenia SARS – CoV 2. Zgodnie z przewidywaniami od drugiej połowy września obserwujemy wzrost krzywej zachorowań. W ostatnich dniach ilość zakażonych sięga powyżej 4-5 tysięcy dziennie, ile jest jeszcze niezdiagnozowanych? W naszym województwie obserwujemy również kolejne, rekordowo duże zachorowania.

wWskaźnik retrodukcji wirusa wynosi obecnie ok 2 tzn że jedna osoba zakaża po kilku dniach coraz większą ilośc osób, z 10 chorych osób, po kilku dniach będzie nowych 20 zakażeń, ze 100 – ponad 200.

 

Epidemia jest w fazie rozwojowej.

Mimo, że większość osób przejdzie infekcję łagodnie, to jednak ok 1 na 6 osób będzie miała cięższy przebieg, wśród nich 1 na sześć będzie wymagała hospitalizacji, w tym część wsparcia oddechowego. Gdy przełożymy to na masową skalę, okaże się że liczba osób wymagających hospitalizacji będzie bardzo duża. Już teraz obserwujemy niedostatki łózek w oddziałach zakaźnych. W ostatnich 2 tygodni liczba pacjentów wymagających respiratoroterapii wzrosła do ponad 300, w porównaniu do ok 90 miesiąc temu

Wirus SARS – CoV 2 szerzy się wśród osób wrażliwych na zakażenie, a ponieważ jest nowym wirusem, cała populacja, która jeszcze się z nim nie zetknęła jest wrażliwa na zakażenie.

 

Wszyscy mamy wpływ na szybkość z jaką wirus będzie się rozprzestrzeniał.

 

Jako społeczeństwo musimy wziąć swoją część odpowiedzialności za tempo rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby, które przechodzą infekcję bezobjawowo, mogą przenieść wirusa na innych, swoich mniej odpornych rodziców, dziadków, osoby ze schorzeniami współistniejącymi.

Dlatego noszenie maseczki (obejmującej nos i usta) , utrzymywanie dystansu , higiena rąk mają dzisiaj tak duże znaczenie.

Maseczki zakładajmy wszędzie tam gdzie, spotykamy się osobami innymi niż współdomownicy. Unikajmy dużych skupisk, zachowujmy dystans min 1,5-2 m. Pamiętajmy o częstym myciu lub dezynfekcji rąk.

 

W celu ograniczenia możliwości zakażeń w Szpitalu obowiązuje zakaz odwiedzin.

W szczególnych przypadkach, u pacjentów w ciężkim stanie będzie możliwy kontakt 1 osoby z rodziny – po uzgodnieniu z personelem.

Do Szpitala, wchodzimy w maseczce prawidłowo zakrywającej usta i nos. Sama przyłbica nie stanowi zabezpieczenia, spełnia swoje zadanie tylko razem z maseczką.

 

Przestrzeganie tych prostych zasad: dystans, maseczka, higiena rąk naprawdę ma znaczenie.
I daje nam wpływ na spowolnienie szerzenia się wirusa.

 

Beata Dębicka

Specjalista chorób zakaźnych

Specjalista epidemiologii

Zamośc 10.10.2020